26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 23 w Płocku odbyła się impreza pn. LEGO Podolszyce przyszłości, która była sposobem na świętowanie 40 lecia przyłączenia Podolszyc do Płocka. W wydarzeniu udział wzięło łącznie ponad 1000 zaproszonych dzieci. Samą makietę Podolszyc przyszłości z klocków LEGO budowało 50 zespołów (250 osób). Nad całością czuwali pracownicy naukowi oraz studenci Politechniki Warszawskiej. Koła naukowe PW oraz SP23, a także OSP Podolszyce przygotowały szereg pokazów, a młodzież mogła sprawdzić się czynnie biorąc udział w przygotowanych zajęciach. Pracownicy PGO w Płocku przeprowadzili podczas imprezy warsztaty z upcyklingu. Dzieci i młodzież biorące w nich udział mieli okazję stworzyć „coś z niczego” tj. budować z wykorzystaniem materiałów traktowanych już jako „odpad” . W ramach warsztatów powstały niesamowite domki dla owadów oraz futurystyczne budowle z materiałów recyklingowych. Do budowy zostały wykorzystane materiały takie jak: kartony, butelki typu PET, drewno, stare meble, deski itp.
Uczestnicy uzyskali podczas warsztatów wiedzę nt. powtórnego wykorzystywania materiałów co pozwala na ograniczenie ilości powstających odpadów jak również ograniczenie wykorzystywania materiałów pierwotnych. Kolejną atrakcją przygotowaną przez pracowników PGO były warsztaty polegające na ozdabianiu i malowaniu gliniany doniczek, do których następnie uczestnicy sadzili rośliny – tym razem były to kolorowe aksamitki. Ogromnym powodzeniem cieszyły się również warsztaty dot. segregacji odpadów, podczas których uczestnicy mogli sprawdzić i/lub zaktualizować swoja wiedzę nt. kluczowych zasada segregacji odpadów. Pracownicy PGO w Płocku szczególny nacisk położyli na przekazanie wiedzy nt. hierarchii postępowania z odpadami oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.
W ramach warsztatów odbył się konkurs wiedzy „Zostań Mistrzem segregacji odpadów”. Wszyscy uczestnicy warsztatów oraz konkursu otrzymali drobne upominki. Podczas wydarzenia nie zabrakło rywalizacji. Na ogromnej planszy dzieci i młodzież brali udział w rozgrywce ekologicznej, gdzie wiedza z zakresu ochrony środowiska była przepustką do poruszania się po planszy w kierunku mety. Tu również wygrani zostali nagrodzeni. W ramach wydarzenia odbyła się również wystawa pokonkursowa prac zgłoszonych w ramach konkursu „Moje Ekomiasto”, którego myślą przewodnią była wizja miasta, żyjącego w zgodzie z naturą”. Konkurs został przeprowadzony w marcu br. przez PGO w Płocku. Dodatkowym elementem wystawy była projekcja filmu o działalności Spółki, pokazująca w dużej mierze jak działa Zakład w Kobiernikach i prowadzone instalacji przetwarzania odpadów.